Saturday, November 8, 2008

Sanal tehditler: Virusler!..

Virüsler, trojanlar, zararlı yazılımlar her tip bilgisayar kullanıcısının korkulu rüyası. Bilgisayarla aranız ne kadar iyi olursa olsun, bu meretler bir şekilde bulaşmayı başarıyor. Hele hele son yılların en popüler virüsleri, flash belleklere gömülü olanları. "Otomatik Kullan ve Çalıştır" komutunun aktif olduğu bilgisayarlarda, bu gömülü virüsler iş başına geçiyor. Bu konude en güzel tavsiye, "Otomatik Kullan ve Çalıştır"ı devreden çıkarmak, ve flash bellek içerisindeki dosyalara dikkatlice göz atmak, davetsiz misafirleri fark ettiğiniz anda ise onları yok etmek.

"Otomatik Kullan ve Çalıştır"ı, Windows XP'de devreden çıkarmak için, Başlat menüsünden Çalıştır(Run) uygulamasını seçin, "gpedit.msc" komutunu girin. Karşınıza gelen ekranda, Bilgisayar Yapılandırması(Computer Configuration) ve Kullanıcı Yapılandırması(User Configuration) bölümlerini göreceksiniz. Bu her iki bölümde de alt başlıklarda, Yönetim Şablonları(Administrative Templates)'nı göreceksiniz. Bu başlık altında bulunan Sistem(System) klasörüne tıklayın, ve sağ ekranda göreceğiniz "Otomatik çalıştır özelliğini kapat(Turnoff AutoPlay)" başlığına çift tıklayarak ayarı "Etkin(Enabled)" hale getirin.

Eğer güvenilirliğinden şüphe ettiğiniz, 10Mb'ın altında dosyalarınız varsa, VirSCAN sitesini tavsiye ederim. Bu sitenin arka tarafında çalıştırdığı popüler 39 tane kötü amaçlı yazılımlardan koruma programı var. Ve yüklediğiniz dosyaları bu programlar ile tarayıp size bilgi veriyor, hem de ücretsiz. Rar/Zip formatlarını da, içerisinde 10 dosyadan az bulundurması koşulunda taramadan geçirebiliyor. Belki size tüm bilgisayarınızı tarama imkanı sunmuyor ama tehlikeli bir dosyayı tarayarak sisteminizi büyük bir dertten kurtarıyor. Denemeden geçmeyin.

1 comment:

vampir said...

long live rock'n.. eömm gnu/linux (;
bu arada debian side'a geçmeden önceki uzun darkside günlerimde antivirüs vs kullanmamama rağmen hiç öyle bir sorun yaşamadığımı belirtmek istiyorum. son zamanlarıma doğru artıkım windowsun kendi güncellemesiyle virüsün de daldığı zamanlardan birinde bir kere bir trojan bulmuştum P=
her neyse en güzeli neymişşşş???